MISS PENNSYLVANIA'S
OUTSTANTING TEEN CONTESTANTS
2010 TO 2017

2017 PAGEANT

Alissa Alexander - Miss Pocon's Outstanding Teen

Jillian Bartel - Miss State Capitol's Outstandng Teen

Courtney Bearer - Miss Butler County's Outstanding Teen
Non-Finalist Talent Award
Non-Finalist Fitness Award
Miss America's Outstanding Teen "Teens in Trainiing" Scholarship

Ashley Calle - At-Large

Michaila Rae DeVore - Miss Laurel Highlands' Outstanding Teen
Non-Finalist Evening Wear Award
Children's Miracle Network First Place Award

MADISON DOMPKOSKY - MISS  WILKES-BARRE/SCRANTON'S OUTSTANDING TEEN
MISS PENNSYLVANIA'S OUTSTANDING TEEN
CHILDREN'S MIRACLE NETWORK SECOND PLACE AWARD
OVERALL DANCE AWARD

Elaine Ficcara - Miss MidState's Outstanding Teen
Second Runner-Up
Program Book Ad Sales Third Place

Katie Fitzgerald - Miss Keystone's Outstanding Teen

Jordan Fritsch - Miss Bucks County's Outstanding Teen
Leadership Award
Spirit Award

Alandra Garvin - Miss Greater Reading's Outstanding Teen

Alllison Gress - At-Large
Jon S. Gruber Legacy Award

Morgan Harrar - Miss Philadelphia's Outstanding Teen

Alivia Jacobs - Miss Freedom Forge's Outstanding Teen
Top Eleven
Academic Achievement Award

Halle Jacobs - Miss Susquehanna Valley's Outstanding Teen
Top Eleven
Smile Award
Program Book Ad Sales First Place

Kate Klock - Miss Southeastern Pennsylvania's Outstanding Teen
Top Eleven
Photogenic Award

Bryn Patton - Miss Rain Day's Outstanding Teen
Children's Miracle Network Second Place Award

Cecilia Petrush - Miss Laurelwood's Outstanding Teen
Third Runner-Up
Talent Award
Teens in Action Award

Courtney Richards - Miss Luzerne County's Outstanding Teen
Top Eleven

Noelle Schneider - Miss Lancaster County's Outstanding Teen
Top Eleven

Julia Snyder - Miss Keystone's Outstanding Teen
Non-Finalist Interview Award

Abby Traxler - Miss Greater Juniata Valley's Outstanding Teen
Top Eleven

Valerie West - Miss York County's Outstanding Teen
Fourth Runner-Up

Avia Weber - Miss Central Pennsylvania's Outstanding Teen
Miss America's Outstanding Teen "Teens in Trainiing" Scholarship
Program Book Ad Sales Second Place

Abigail White - Miss Northeastern Pennsylvania's Outstanding Teen
First Runner-Up
Interview Award
Outstanding Achievement in Academic Life Award

 

2016 PAGEANT

ALYSA BAINBRIDGE- MISS STATE CAPITOL'S OUTSTANDING TEEN
MISS PENNSYLVANIA'S OUTSTANDING TEEN
INTERVIEW AWARD WINNER
AD SALES AWARD WINNER

Jillian Bartel - Miss Greater Hazleton's Outstanding Teen

Courtney Bearer - Miss Laurel Highlands' Outstanding Teen

Ashley Calle -Miss Liberty Bell's Outstanding Teen

Brooke Calle -Miss Bucks County's Outstanding Teen
Top Twelve
Photogenic Award Winner

Madeline Culbert - Miss Greater Delawre Valley's Outstanding Teen

Michalia Rae DeVore - Miss Moraine State's Outstanding Teen
Top Twelve

Madison Dompkosky - Miss Laurewood's Outstanding Teen
Third Runner-Up
Children's Miracle Network 2nd Place Award Winner
Talent in Dance Award Winner

Jordan Fritsch - Miss Crawford County's Outstanding Teen
Spirit Award Winner

Allison Gress - Miss Montgomery County's Outstanding Teen

Morgan Harrar - Miss Susquehanna Valley's Outstanding Teen

Kayla Hostetter - Miss Lancaster County's Outstanding Teen

Alivia Jacobs - Miss Greater Juniata Valley's Outstanding Teen

Hallie Jacobs - Miss Greater Reading's Outstanding Teen
Top Twelve
Smile Award Winner
Miss America's Outstanding Teen "Teens in Training" Scholarship Award Winner

Kate Klock - Miss Keystone's Outstanding Teen
Top Twelve

Elizabeth Ann Kostic - Miss Southwestern Pennsylvania's Outstanding Teen
Non-Finalist Fitness Award Winner

Kaley Rae Leas - Miss York County's Outstanding Teen
Fourth Runner-Up
Ad Sales Second Place Winner

Kara McClune - Miss Southeastern Pennsylvania's Outstanding Teen

Sarah Pennington - Miss Freedom Forge's Outstanding Teen
Top Twelve
Outstanding Achievement in Academic Life Award Winner
Legacy Award Winner

Sydney Powell - Miss Pocono's Outstanding Teen
Non-Finalist Talent Award Winner
Courtney Richards - Miss Northeastern Pennsylvania's Outstanding Teen
Top Twelve
Kayla Root - Miss Philadelphia's Outstanding Teen
Top Twelve
Scholastic Achievement Award Winner
Nina Sampogne - Miss Luzerne County's Outstanding Teen

Natalie Shawley - Miss White Rose City's Outstanding Teen

Madison Smith - Miss Butler County's Outstanding Teen
Second Runner-Up

Julia Snyder - Miss Mountain Laurel's Outstandning Teen

Chandler Swift - Miss MidState's Outstanidng Teen
Non-Finalsit Evening Wear Winner
Chileren's Miracle Network Third Place Award Winner
Ad Sales Third Place Winner

Abby Traxler - Miss Central Pennsylvania's Outstanidng Teen
First Runner-Up
Talent Award Winner

Abigail White - Miss Wilkes-Barre/Scranton's Outstandng Teen
Children's Miracle Network Second Place Award Winner
Miss America's Outstanding Teen "Teens in Training" Scholarship Award Winner

Victoria Vespico - Miss Allegheny Valley's Outstanding Teen
Non-Finalist Interview Award Winner
Leadership Award Winner

 

2015 PAGEANT

Alysa Bainbridge - Miss White Rose City's Outstanding Teen
Non-Finalist Evening Wear Award
Sponsorship Award

Courtney Bearer - Miss Freedom Forge's Outstanding Teen
Miss America's Outstanding Teen "Teens in Training" Scholarship

Paige Ashley Coon - Miss Crawford County's Outstanding Teen

Elektra Chade' Davis - Miss Butler County's Outstanding Teen
Top Eleven
Third Place Children's Miracle Network Fundraiser

Michaelia Rae DeVore - Miss Erie County's Outstanding Teen
Top Eleven
Legacy Award

Madison Dompkosky - Miss Northeastern Pennsylvania's Outstanding Teen
Non-Finalist Fitness Award
Miss America's Outstanding Teen "Teens in Training" Scholarship

Jordan Fritsch - Miss Montgomery County's Outstanding Teen

Allison Glenn - Miss State Capitol's Outstanding Teen
Top Eleven

Alivia Jacobs - Miss Lakeland Area's Outstanding Teen

Elizabetrh Ann Kostic - Miss Laurelwood's Outstanding Teen
Smile Award

Kristin Kresak - Miss Southwestern Pennsylvania's Outstanding Teen Top Eleven
Interview Award
Outstanding Achievement in Academic Life Award

Duke of Edinburgh Bronze Award

Madison Starr Kunst - Miss Armstrong County's Outstanding Teen
Fourth Runner-Up
Talent Award

JoJo Malone - Miss Bucks County's Outstanding Teen

Charnae McCoy - Miss Liberty Bell's Outstanding Teen

Marielle Roberts-McDonald - Miss Alle-Kiski's Outstanding Teen
Third Runner-Up
Photogenic Award
Duke of Edinburgh Gold Award

Jayden Moffa - Miss Moraine State's Outstanding Teen
Non-Finalist Interview Award
Non-Finalsit Talent Award

Mary Jane Reachard - Miss York County's Outstanding Teen

SAMANTHA RENCK - MISS PHILADELPHIA'S OUTSTANDING TEEN
MISS PENNSYLVANIA'S OUTSTANDING TEEN
DUKE OF EDINBURGH SILVER AWARD

Courtney Richards - Miss Luzerne County;s Outstanding Teen
Top Eleven

Leadership Award
Duke of Edinburgh Bronze Award
First Place Children's Miracle Network Fundraiser

Elisa Rivera - Miss Allegheny Vallley's Outstanding Teen

Kayla Root - Miss MidState's Outstanding Teen
Scholastic Achievement Award

Rebecca Schiel - Miss Central Pennsylvania's Outstanding Teen

Julia Snyder - Miss Greater Hazleton's Outstanding Teen

Claudia Stroia - Miss Keystone's Outstanding Teen

Chandler Swift - Miss Laurel Highlands' Outstanding Teen
Second Runner-Up
Duke of Edinburgh Silver Award
Second Place Children's Miracle Network Fundraiser

Abby Traxler - Miss Greater Juniata Valley's Outstanding Teen
First Runner-Up

Duke of Edinburgh Bronze Award

Victoria Vespico - Miss Susquehanna Valley's Outstanding Teen
Spirit Award

Abigail White - Miss Greater Reading's Outstanding Teen
Top Eleven

Duke of Edinburgh Bronze Award

 

2014 PAGEANT

Alysa Bainbridge - Miss Greater Reading's Outstanding Teen
Top Eleven
Sponsorship Award
Bringing Hope Home Award

Tory Deluhery - Miss Keystone's Outstanding Teen
Non-Finalist Interview Award

Madison Dietrich - Miss Susquehanna Valley's Outstanding Teen
Top Eleven
Children's Miracle Network Second Place Award

Olivia Claire Hamm - Miss Pymatuning Lake Area's Outstanding Teen

Claudia Komondor - Miss Moraine State's Outstanding Teen
Non-Finalsit Fitness Award

Tristin Kresak - At-Large

Madison Starr Kunst - Miss Allegheny Valley's Outstanding Teen
Talent Award
Non-Finalsit Talent Award

Sydne Lyons - Miss State Capitol's Outstanding Teen
Second Runner-Up
Duke of Edinburgh Bronze Award

Marina Maida - Miss Luzerne County's Outstanding Teen
Top Eleven
Duke of Edinburgh Bronze Award

Samantha McKain - Miss Butler County's Outstanding Teen

Jacqulyn Miles - Miss Washington Crossing's Outstanding Teen

Anna Grace Mohler - Miss Northeastern Pennsylvania's Outstanding Teen

Hannah Piston - Miss Central Pennsylvania's Outstanding Teen
Top Eleven
Scholastic Achievement Award
Photogenic Award
Duke of Edinburgh Silver Award

Samantha Renck - Miss MidState's Outstanding Teen
Fourth Runner-Up

Elisa Rivera - Miss White Rose City's Outstanding Teen
Miss America's Outstanding Teen "Teens in Training" Scholarship

Marielle Roberts-McDonald - Miss Laurelwood's Outstanding Teen
Top Eleven
Duke of Edinburgh Silver Award

Kayle Root - Miss Southeastern Pennsylvania's Outstanding Teen
Duke of Edinburgh Bronze Award

Emily Seratch - Miss Greater Hazleton's Outstanding Teen
Top Eleven
Academic Life Award

Lauren Christine Sovisky - Miss Crawford County's Outstanding Teen

Brenna Sheaffer - Miss Light of the Firefly's Outstanding Teen

Chandler Swift - Miss York County's Outstanding Teen
Children's Miracle Network Third Place Award
Smile Award

Abby Traxler - Miss Freedom Forge's Outstanding Teen
First Runner-Up
Miss America's Outstanding Teen "Teens in Training" Scholarship

Victoria Vespico - Miss Greater Juniata Valley's Outstanding Teen
Non-Finalist Evening Wear Award
Spirit Award
Duke of Edinburgh Bronze Award

PAGE MACKENZIE WEINSTEIN - MISS LAUREL HIGHLANDS' OUTSTANDING TEEN
MISS PENNSYLVANIA'S OUTSTANDING TEEN
LEADERSHIP AWARD

Abigail White - Miss Mountain Laurel's Outstanding Teen

Carlye Zeringue - Miss Philadelphia's Outstanding Teen
Third Runner-Up
Interview Award
Children's Miracle Network Award
Duke of Edinburgh Bronze Award

 

2013 PAGEANT

Courtney Marie Calle - Miss State Capitol's Outstanding Teen

Rebecca Lynn Colwell - Miss Neshaminy Valley's Outstanding Teen
Top Eleven
Smile Award

Tory Deluhery - Miss Golden Triangle's Outstanding Teen

Sierra Hack - Miss Southeastern Pennsylvania's Outstanding Teen

Libby Hornstein - Miss Greater Juniata Valley's Outstanding Teen
Spirit Award
Essay Award

Sydne Lyons - Miss Greater Reading's Outstanding Teen
Top Eleven

Marina Maida - Miss Pittston Tomato Festival's Outstanding Teen

Alli McClune - Miss York County's Outstanding Teen

Brielle Morgan - Miss White Rose City's Outstanding Teen
Non-Finalist Interview Award
Smile Award

Hannah Piston - Miss Steeltown's Outstanding Teen
Third Runner-Up
Talent Award (Tie)
Scholastic Award
Photogenic Award
Miss America's Outstanding Teen "Teens in Training" Scholarship

Samantha Renck - Miss Central Pennsylvania's Outstanding Teen
Top Eleven

Marielle Roberts-McDonald - Miss Laurel Highlands' outstanding Teen
Non-Finalist Talent Award
Non-Finalist Fitness Award
Leadership Award

Abby Rodgers - Miss Philadelphia's Outstanding Teen

Kayla Root - Miss Greater Delaware Valley's Outstanding Teen

Asunta M. Rossi - Miss Light of the Firefly's Outstanding Teen

KATIE SCHRECKENGAST - MISS LUZERNE COUNTY'S OUTSTANDING TEEN
MISS PENNSYLVANIA'S OUTSTANDING TEEN
INTERVIEW AWARD
CHILDREN'S MIRACLE NETWORK AWARD

Madeleine Smith - Miss Freedom Forge's Outstanding Teen
Sponsorship Award

Samantha Snyder - Miss Alle-Kiski's Outstanding Teen

BreeOnna Renee Springer - Miss Mercer County's Outstanding Teen
Fourth Runner-Up

Clare Stevenson - Miss Butler County's Outstanding Teen

Chandler Swift - Miss MidState's Outstanding Teen
Non-Finalist Evening Wear Award

Juliana Wardle - Miss Lehigh Area's Outstanding Teen
Top Eleven
Talent Award (Tie)

Page Mackenzie Weinstein - Miss Allegheny Valley's Outstanding Teen
Top Eleven
Miss America's Outstanding Teen "Teens in Training" Scholarship

Erica Williams - Miss Moraine State's Outstanding Teen
Second Runner-Up
Talent Award (Tie)

Shannon Elizabeth Wolfe - Miss Crawford County's Outstanding Teen

Becky Zaneski - Miss Susquehanna Valley's Outstanding Teen
First Runner-Up

Carlye Zeringue - Miss Keystone's Outstanding Teen
Top Eleven
Children's Miracle Network Award

 

2012 PAGEANT

Emily Aita - Miss Freedom Forge's Outstanding Teen
Non-Finalistt Fitness Wear Award

Sandra Archer - Miss Greater Delaware Valley's Outstanding Teen

Maria Cinti - Miss Luzerne County's Outstanding Teen
Second Runner-Up
Academic Award
Sponsorship Award

Rebecca Lynn Colwell - Miss Keystone's Outstanding Teen

Katie D'Arcangelo - Miss Southeastern Pennsylvania's Outstanding Teen
Non-Finalist Interview  Award

Ashlyn Paige DeVore - Miss Crawford County's Outstanding Teen
People's Choice Award

Emily Elizabeth Doyle - Miss Moraine State's Outstanding Teen

Victoria Deluhery - Miss Greater Reading's Outstanding Teen
Dream Catcher Award

Devon Goldstein - Miss White Rose City's Outstanding Teen
Children's Miracle Network Award

Libby Hornstein - Miss Central Pennsylvania's Outstanding Teen

Alli McClune - Miss Light of the Firefly's Outstanding Teen

KAITLYN MILLER - MISS MID-STATE'S OUTSTANDING TEEN
MISS PENNSYLVANIA'S OUTSTANDING TEEN
LEADERSHIP AWARD
PHOTOGENIC AWARD

Samantha Renck - Miss State Capitol's Outstanding Teen
Third Runner-Up
Miss America's Outstanding Teen "Teens in Training" Scholarship

Marielle Roberts-McDonald - Miss Mercer County's Outstanding Teen

Madison Nicole Roth - Miss Butler County's Outstanding Teen

Kimberly Sabol - At-Large

Katie Schreckengast - Miss Susquehanna Valley's Outstanding Teen
Fourth Runner-Up
Interview Award

Madeleine Smith - Miss York County's Outstanding Teen

Juliana Wardle - Miss Greater Juniata Valley's Outstanding Teen

Page Mackenzie Weinstein - Miss Three Rivers' Outstanding Teen

Julia Wilkins - Miss Laurel Highlands' Outstanding Teen
Non-Finalist Talent Award
Non-Finalist Evening Wear Award

Erica Williams - Miss Riverview's Outstanding Teen
First Runner-Up
Talent Award
Miss America's Outstanding Teen "Teens in Training" Scholarship

Rebecca Lynn Zaneski  Miss Philadelphia's Outstanding Teen
Smile Award

 

2011 PAGEANT

Sandra Archer - Miss Freedom Forge's Outstanding Teen

Maria Cinti - Miss Central Pennsylvania's Outstanding Teen
First Runner-Up
Talent Award
Miss America's Outstanding Teen "Teens in Training" Scholarship

Rebecca Lynn Colwell - Miss White Rose City's Outstanding Teen

Emily Elizabeth Doyle - Miss Greater Delaware Valley's Outstanding Teen

Libby Hornstein - Miss Meadville Area's Outstanding Teen
Non-Finalist Interview Award

Olivia Noelle Kappler - Miss Butler County's Outstanding Teen
Sponsorship Award (Tie)

KAITLYNNE KLINE - MISS LAUREL HIGHLANDS' OUTSTANDING TEEN
MISS PENNSYLVANIA'S OUTSTANDING TEEN
VOCALIST AWARD
PEOPLE'S CHOICE AWARD (TIE)

Marielle Roberts McDonald - Miss Southeastern Pennsylvania's Outstanding Teen
People's Choice Award (Tie)

Emily Melvin - Miss MidState's Outstanding Teen
Fourth Runner-Up

Kaitlyn Miller - Miss Greater Reading's Outstanding Teen
Third Runner-Up
Leadership Award
Miss America's Outstanding Teen "Teens in Training" Scholarship

Caitlyn Reeser - Miss Susquehanna Valley's Outstanding Teen

Miranda Renee Robison - Miss Crawford County's Outstanding Teen
Non-Finalist Interview Award
Photogenic Award

Lindsey Roth - Miss York County's Outstanding Teen

Katie Schreckengast - Miss Greater Juniata Valley's Outstanding Teen
Second Runner-Up
Interview Award
Spirit Award
Children's Miracle Network Award

BreeOnna Renee Springer - Miss Moraine State's Outstanding Teen
Non-Finalist Talent Award
Non-Finalist Fitness Award

Clare Elyse Stevenson - Miss Great Lake's Outstanding Teen
Sponsorship Award (Tie)

Page Mackenzie Weinstein - Miss Mercer County's Outstanding Teen

Julia Wilkins - Miss Light of the Firefly's Outstanding Teen
Smile Award

Erica Williams - Miss Three Rivers' Outstanding Teen

Rebecca Lynn Zaneski - Miss Luzerne County's Outstanding Teen

 

2010 PAGEANT

Sandra Archer - Miss Southeastern Pennsylvania's Outstanding Teen

Cassie Cerulli - Miss Greater Juniata Valley's Outstanding Teen
Second Runner-Up
Congeniality Award

Maria Cinti - Miss Cambria County's Outstanding Teen
Non-Finalist Talent Award

Caroline Collins - Miss Laurel Highlands' Outstanding Teen
First Runner-Up
Smile Award

Ashely Germano - Miss Greater Delaware Valley's Outstanding Teen

Rachel Ann Gollhardt - Miss Tri-County's Outstanding Teen
Volunteerism Award
Children's Miracle Network Award

JOCELYN DIANE GRUBER - MISS GREATER JOHNSTOWN'S OUTSTANDING TEEN
MISS PENNSYLVANIA'S OUTSTANDING TEEN
TALENT AWARD

Brittany Rose Kint - Miss Susquehanna Valley's Outstanding Teen

Kaitlynne Kline - Miss Moraine State's Outstanding Teen
Fourth Runnr-Up
Photogenic Award

Shannon Leigh McCarren - Miss Butler County's Outstanding Teen
Third Runner-Up

Michaelina McGee - MIss Laurelwood's Outstanding Teen

Emily Melvin - Miss Greater Reading's Outstanding Teen
Non-Finalist Fitness Award

Kaitlyn Miller - Miss York County's Outstanding Teen
Non-Finalist Evening Wear Award

Abilgail Kaye Philips - Miss Meadville Area's Outstanding Teen

Asunta Rossi - At-Large
People's Choice Award

Katie Schreckengast - Miss Central Pennsylvania's Outstanding Teen

Clare Elyse Stevenson - Miss Western Pennsylvania's Outstanding Teen

Becky Lynn Zaneski - Miss MidState's Outstanding Teen
Non-Finalist Interview Award Award

 

 

 
 

This site is designed and maintained by John R. Metzger
Copyright 1997-2015 Miss Central Pennsylvania Scholarship Organization and John R. Metzger
All Rights Reserved.