MISS PENNSYLVANIA'S
OUTSTANTING TEEN CONTESTANTS
2005 TO 2009

2009 PAGEANT

Mackenzie Bart - Miss Moraine State's Outstanding Teen
Second Runner-Up
People's Choice Award

Allison Braucher - Miss York County's Outstanding Teen

Erica Bristor - Miss Greater Johnstown's Outstanding Teen
First Runner-Up
Academic Achievement Award

Cassie Cerulli - Miss MidState's Outstanding Teen
Congeniality Award

Shannon Chandler - Miss Butler County's Outstanding Teen
Non-Finalist Interview Award

Maria Cinti - Miss Greater Juniata Valley's Outstanding Teen

Nicoletta Giacchino - At-Large

Anne Victoria Grill - Miss Tri-County's Outstanding Teen
Photogenic Award

Karyssa Homyak - Miss Southeastern Pennsylvania's Outstanding Teen

Kaitlynne Marie Kline - Miss Cambria County's Outstanding Teen
Fourth Runner-Up

Katie Larkin - At-Large

Sophia Medairy - At-Large

Emilee Melvin - Mss Northeastern's Outstanding Teen

Kaitlyn Miller - Miss State Capitol's Outstanding Teen
Third Runner-Up

Jacqueline Marie Schnauber - Miss Meadville's Outstanding Teen

Hannah Timm - Miss Mercer County's Outstanding Teen
Non-Finalist Talent Award

JILL CHRISTINE WILEY - MISS CENTRAL PENNSYLVANIA'S OUTSTANDING TEEN
MISS PENNSYLVANIA'S OUTSTANDING TEEN

Rebecca Lynn Zaneski - Miss Delaware Valley's Outstanding Teen

 

2008 PAGEANT

Elizabeth Archambault - Miss Butler County's Outstanding Teen

Calsie Marie Boyd - Miss Northwest's Outstanding Teen
First Runner-Up

Erica Bristor - Miss Central Pennsylvania's Outstanding Teen
Second Runner-Up
Sponsorship Award
People's Choice Award

Maria Cinti - At-Large
Non-Finalist Talent Award

Katy Galimberti - Miss Greater Johnstown's Outstanding Teen
Third Runner-Up

Anne Victoria Grill - Miss Meadville Area's Outstanding Teen
Sponsorship Award

Elissa McCracken - Miss Moraine State's Outstanding Teen
Non-Finalist Interview Award
Scholastic Award

Sophia Elizabeth Medairy - Miss MidState's Outstanding Teen
Non-Finalist Interview Award
Photogenic Award
Congeniality Award

Hannah Pratt - Miss Richland Area's Outstanding Teen

Carly Janelle Rice - Miss Pymatuning's Outstanding Teen
Smile Award

Chrisanna Rock - At-Large

JULIA RAE SCHLUCTER - AT LARGE
MISS PENNSYLVANIA'S OUTSTANDING TEEN

Hannah Timm - Miss Greater Juniata Valley's Outstanding Teen

Cassandra Trent - Miss Mountain Laurel's Outstanding Teen

Ashley Valentin - Miss Cambria County's Outstanding Teen

Jill Christine Wiley - Miss York County's Outstanding Teen
Fourth Runner-Up

 

2007 PAGEANT

Mackenzie Bart - Miss Greater Johnstown's Outstanding Teen

Tristalyn Bixler-Kint - Miss York County's Outstanding Teen

Calsie Boyd - Miss Cambria County's Outstanding Teen
First Runner-Up

Erica Bristor - At-Large

Kaci Cramer - At-Large

Alana Fernau - At-Large

Nina Fischetti - At-Large

Natalie Garda - At-Large

Kelsey George - At-Large
Second Runner-Up

Shelby Gregor - At-Large

Catherine Janisko - At-Large

ELENA LAQUATRA - MISS CENTRAL PENNSYLVANIA'S OUTSTANDING TEEN
MISS PENNSYLVANIA'S OUTSTANDING TEEN

Elissa McCracken - At-Large

Laura Mesley - Miss Meadville Area's Outstanding Teen

Kayla Mormack - At-Large

Chaney Newcomb - At-Large

Gabrielle Rubino - At-Large
Fourth Runner-Up

Jenna Smaldino - Miss Butler County's Outstanding Teen

Caitlyn Trent - Miss Moraine State's Outstanding Teen
Third Runner-Up

Jill Wiley - Miss MidState's Outstanding Teen

 

2006 PAGEANT

Mackenzie Bart - Miss RiverFest's Outstanding Teen

Calsie Boyd - Miss Central Pennsylvania's Outstanding Teen
Fourth Runner-Up

TAWNI DARBY - MISS MORAINE STATE'S OUTSTANDING TEEN
MISS PENNSYLVANIA'S OUTSTANDING TEEN

Alannah Fernau - At-Large

Bryn Harvey - At-Large

Catherine Janisko - Miss Cambria County's Outstanding Teen
Third Runner-Up

Gabriella Kime - At-Large

Elena LaQuatra - Miss Misstate's Outstanding Teen
First Runner-Up

Amber Marlowe - At-Large

Amanda Matyas - At-Large

Brooke Miller - Miss Butler County's Outstanding Teen

Lauren Timek - At-Large
Second Runner-Up

Ashley Valentin - Miss York County's Outstanding Teen

 

2005 PAGEANT

Mackenzie Victoria Bart - At-Large
Fourth Runner-UP

Stephanie  Degillio- Miss North East's Outstanding Teen
Non Finalist Talent Winner

Chelsea Noelle Dotta - At-Large

Toni Marie Forcier - At-Large

Christy Frederick - Miss York County's Outstanding Teen
Second Runner-Up

Gabriella Kime - At-Large

Jenna Knopsnyder - At-Large

Amber Marlow - At-Large
Non-Finalist Interview Winner

Chelsey McGinnis - At-Large
Third Runner-Up

Nina Meister - At-Large

Kayla Molczan - Miss Butler County's Outstanding Teen
First Runner-Up

ANNIE ROSELLINI - AT-LARGE
MISS PENNSYLVANIA'S OUTSTANDING TEEN

Jenna Smaldino - Miss Moraine State's Outstanding Teen

 

 

 
 

This site is designed and maintained by John R. Metzger
Copyright 1997-2015 Miss Central Pennsylvania Scholarship Organization and John R. Metzger
All Rights Reserved.