MISS PENNSYLVANIA CONTESTANTS
1990 TO 1999

1999 PAGEANT

Miss Allegheny Valley - Vicki Lynn Sibal

Miss Armstrong County - Jami Kathleen Vitale (Top 10)

Miss Berks County - Kelly Marie Kuhns

Miss Butler County - Dana Marie Toner

Miss Central Pennsylvania - Marci DeGol (1st Runner-Up)

Miss Crawford County - Lorielle Christine Gillette

Miss Cumberland Valley - Allison Christine Mattner

Miss Eastern Pennsylvania - Deborah Harris

Miss Golden Triangle - Jennifer Behm

Miss Greater Juniata Valley - Lachelle Nicole Jack

Miss Greater Lancaster County - Kathryn Elizabeth Zeager (3rd Runner-Up)

Miss Greater Lehigh Valley - Rosalyn V. Menon (Top 10)

Miss Jewel of the West - Nikesha Moore

Miss Keystone - Sara Elizabeth Woodland

Miss Montgomery County - Misty Dawn Clymer (Top 10 and Preliminary Swimsuit Winner)

Miss Moraine State - Shani J. Alexander

Miss Neshaminy Valley - Kate Wilson

Miss Penn State - Melissa Suzanne Wills (Top 10)

Miss Philadelphia - Christina Elena Guzman (Top 10)

Miss Pittsburgh - Kelly Nicole Gamble (4th Runner-Up

Miss Southeast Pennsylvania - Amanda Durigg (Winner of the Allman Medical Scholarship in the amount of $10000 in 1999 and 2000)

MISS SOUTHWESTERN PENNSYLVANIA - SUSAN S. SPAFFORD
(MISS PENNSYLVANIA)
(Preliminary Talent Winner)

Miss Steel Valley - Amy Lien Pham

Miss Susquehanna Valley - Melissa Ann Jeka (2nd Runner-Up & Preliminary Talent Winner

Miss Three Rivers - Autumn Marisa

Miss York County - Vanessa Marie Jordan

 

1998 PAGEANT

Miss Allegheny Valley - Lindsey Roman (Top 10 & Preliminary Swimsuit Winner)

Miss Armstrong County - Mary-Louise Kurey (3rd Runner-Up)

Miss Berks County - Jesse Dawn Haas (Preliminary Swimsuit Winner)

Miss Butler County - Tanya Nicole Campbell

Miss Central Pennsylvania - Misty Dawn Clymer

Miss Crawford County - Danielle Lin Bazylak

Miss Cumberland Valley - Alissa Eileen Herrold (Top 10)

Miss Eastern Pennsylvania Rosalyn V. Menon

Miss Golden Triangle - Jami K. Vitale

Miss Greater Juniata Valley - Janelle White

Miss Greater Lancaster County - Catherine Elizabeth Walker

Miss Greater Lehigh Valley - Julie Wagner (4th Runner-Up)

Miss Jewel of the West - Christine Suzanne Wolfe (Top 10)

Miss Keystone - Marci DeGol

Miss Moraine State - Amy Van Blarcom

Miss Montgomery County - Jennifer Behm

Miss Neshaminy - Kristen Strouse

Miss Northeastern Pennsylvania - Vicki Lynn Sibal)

Miss Phiadelphia - Kiplee Bell (1st Runner-Up and Preliminary Talent Winner)

Miss Pittsburgh - Shani J. Alexander

MISS SOUTHWESTERN PENNSYLVANIA - MARYA MARIE ACOSTA
(MISS PENNSYLVANIA)
(Preliminary Swimsuit Winner)

Miss Susquehanna Valley - Staci Clay-Lanbros (Top 10)

Miss Three Rivers - Maria Elena Petrilak (2nd Runner-Up & Preliminary Talent Winner)

Miss York County - Deborah Green (Top 10)

 

1997 PAGEANT

Miss Allegheny Valley - Mayra Acosta (Top 10)

Miss Armstrong County - Kristen Strouse (Preliminary Talent Winner)

Miss Berks County - Janelle White

MISS BUTLER COUNTY - HEATHER BUSIN
(MISS PENNSYLVANIA)

Miss Central Pennsylvania - Alissa Herrold

Miss Clarion County - Steffani Best

Miss Crawford County - Melissa Poraczky

Miss Cumberland Valley - Deborah Green (Top 10)

Miss Eastern Pennsylvania - Jaquetta Wilson

Miss Greater Lancaster County - Leslie Shirk

Miss Greater Lehigh Valley - Julianne Hetrick

Miss Greater Pittsburgh - Keri Bartok

Miss Keystone - Melissa Jeka (4th Runner-Up & Preliminary Swimsuit Winner)

Miss Mountain Laurel - Amy Akers (1st Runner-Up)

Miss Northeastern Pennsylvania - Christine Wolfe (Top 10)

Miss Northwest Pennsylvania - Laurie Green (Top 10 & Preliminary Talent Winner)

Miss Philadelphia - Staci Clay-Lambros (2nd Runner-Up)

Miss Southwestern Pennsylvania - Julie Wagner

Miss Susquehanna Valley - Jami Vitali (3rd Runner-Up)

Miss Three Rivers - Mary-Louise Kurey

Miss York County - Marnie Sue Santaniello (Top 10)

 

1996 PAGEANT

Miss Allegheny Valley - Laura Schiller (Top 10)

MISS ARMSTRONG COUNTY - GIGI GORDON
(MISS PENNSYLVANIA)
(Preliminary Swimsuit Winner)

Miss Berks County - Deborah Green (1st Runner-Up & Preliminary Swimsuit Winner)

Miss Butler County - Nicole Bingham

Miss Carbon County - Julie Goodman (4th Runner-Up)

Miss Central Pennsylvania - Julianne Hetrrick (Top 10 & Preliminary Talent Winner)

Miss Clarion County - Jennifer Held

Miss Crawford County - Heather Clancy

Miss Cumberland Valley - Melissa Jeka (3rd Runner-Up & Preliminary Swimsuit Winner)

Miss Eastern Pennsylvania - Siouxzan Nalley (Top 10)

Miss Greater Lehigh Valley - Janelle White (Top 10)

Miss Mountain Laurel - Jennifer Behm

Miss Northwest Pennsylvania - Allison Schaefer

Miss Philadelphia - Regina Drummond (2nd Runner-Up & Preliminary Talent Winner)

Miss Pocono - Kristen Strouse

Miss Southwestern Pennsylvania - Julie Malone

Miss Susquehanna Valley - Staci Clay-Lambros

Miss Three Rivers - Julie Wagner (Top 10 & Preliminary Swimsuit Winner)

Miss York County - Jennifer Steward

 

1995 PAGEANT

Miss Allegheny Valley - Kristen Lynn Strouse

Miss Armstrong County - Melissa Mong (4th Runner-Up)

Miss Berks County - Staci Clay-Lambros

Miss Bucks Cunty - Melissa Ann Jeka (Top 10 & Preliminary Swimsuit Winner)

Miss Butler County - Jamie Lynn Wise

Miss Carbon County - Kristy Rashko

Miss Central Pennsylvania - Julie Ann Malone (Top 10 & Preliminary Talent Winner)

Miss Clarion County - Valerie Schill (2nd Runner-Up)

Miss Crawford County - Jennifer Held

Miss Cumberland Valley - GiGi Gordon

Miss Delaware Valley - Julie Goodman

Miss Greater Lehigh Valley - Barbara Zaun (3rd Runner-Up)

Miss Greater Philadelphia - Jami Vitali

Miss Greater Pittsburgh - Amy Sara Akers (1st Runner-Up & Preliminary Swimsuit Winner)

Miss Laurel Highlands - Melissa Murray

Miss Northwest Pennsylvania - Elizabeth Ann Stuyvesant

Miss Pocono - Franceen Pisano

Miss South Central Pennsylvania - Deborah Green

Miss Southeastern Pennsylvania - Siouxan Nalley

Miss Southwestern Pennsylvania - Cara Kendra Bernosky

Miss State Capitol - Carrie Alexis Whitman

MISS SUSQUEHANNA VALLEY - LINETTE MERTZ
(MISS PENNSYLVANIA)

Miss York County - Amy Hoa Moore (Top 10 & Preliminary Talent Winner)

 

1994 PAGEANT

Miss Allegheny Valley - Melissa Murray (Preliminary Swimsuit Winner)

Miss Armstrong County - Holly Gaines (Top 10)

Miss Berks County - Valerie Schill (Top 10)

Miss Bucks County - Kristen Strouse

Miss Butler County - GiGi Gordon (4th Runner-Up)

Miss Carbon County - Carrie Whitman

Miss Central Pennsylvania - Andrea Baker

Miss Clarion County - Melissa Mong (Top 10)

Miss Crawford County - Elizabeth Stuyvesant (Top 10 & Preliminary Talent Winner)

Miss Cumberland Valley Denise Hill (Top 10)

Miss Greater Lehigh Valley - Alisa Castillo

Miss Lancaster County - Amy Louvise Renner (1st Runner Up & Preliminary Talent Winner)

Miss Montgomery County - Diana Soriano

Miss Northeastern Pennsylvania - Barbara Zaun

Miss Pocono - Janeen Theresa Krepto

Miss South Central Pennsylvania - Staci Clay-Lambros

Miss Southwestern Pennsylvania - Lori Flick (3rd Runner-Up)

MISS STATE CAPITIOL - KIRSTIN DELIZ BORDER
(MISS PENNSYLVANIA)
(Preliminary Swimsuit Winner)

Miss Susquehanna Valley - Krista Huffnagle (Top 10)

Miss York County - Deborah Green

 

1993 PAGEANT

Miss Allegheny Valley - Cara Kendria Bernosky (Top 10)

Miss Armstrong County - Kelly Townsend (3rd Runner-Up_

Miss Bucks County - Jennifer Ann Peck (4th Runner-Up)

Miss Butler County - Melissa Maria Mong

Miss Carbon County - Kimberly Ann Biese

Miss Crawford County - Rae Jean Stephens (Top 10)

Miss Cumberland Valley - Alisa Castillo

Miss Greater Lehigh Valley - Christina Novak (1st Runner-Up)

Miss Keystone Country - Christa Amelia Kessler

Miss Lancaster County - Brenda Kaye Blevins

Miss Northeastern Pennsylvania - Mary Regula

Miss South Central Pennsylvania - Krista Huffnagle (Top 10)

MISS SOUTHWESTERN PENNSYLVANIA - DIANE MARIE FABIANO
(MISS PENNSYLVANIA)
(Preliminary Swimsuit Winner)

Miss State Capitol - Barbara Zaun (Top 10)

Miss Susquehanna Valley - Janeen Theresa Krepto (Top 10)

Miss York Couunty - Amy Louvise Renner (2nd Runner-Up_

 

1992 PAGEANT

Miss Allegheny Valley - Jonelyn Santelli (Top 10)

Miss Armstrong County - Georgia Grippo

Miss Berks County - Susan Elizaberh Donnelly (4th Runner-Up)

Miss Bucks County - Denise Marie Hill

Miss Butler County - Marianne Brash (Top 10)

Miss Crawford County - Amy Dahlin Burhoe (Top 10)

Miss Cumberland Valley - Christina Novak (1st Runner-Up)

Miss Greater Lehigh Valley - Lori Flick (3rd Runner-Up)

Miss Greater Reading - Barbara Zaun

Miss Lancaster County - Patricia Ann Ford (Top 10)

Miss South Central Pennsylvania - Faith Ann Liuzzo

Miss Southwestern Pennsylvania - Marlo Grabski (Top 10)

Miss State Capitol - Kristi Dawn Chenoweth (2nd Runner-Up)

Miss Tri-County - Kirstin Deliz Border

MISS WILKES-BARRE/SCANTON - JUDY FITCH
(MISS PENNSYLVANIA)
(Preliminary Swimsuit Winner)

Miss York County - Krista Huffnagle

 

1991 PAGEANT

Miss Allegheny Valley - Cara Kendra Bernosky

Miss Armstrong County - Renee Rowan (Top 10)

Miss Bedford - Tammi Houser (4th Runner-Up)

Miss Berks County - Ellen Rissinger

Miss Bucks County - Jane Elaine Evans

Miss Butler County - Karin Mason Hawkins (1st Runner-Up & Preliminary Talent Winner)

Miss Crawford County - Wendy Jill Cavett

Miss Cumberland Valley - Diane-Marie Fabiano (Top 10)

Miss Erie County - Chimene Christina Petitt

Miss Greater Johnstown - Jonalyn Sue Santelli (Top 10)

Miss Greater Reading - Heidi Ann Becker

Miss Lancaster County - Danette Louise Caffrey

Miss Pleasant Valley - Lori Lynn Oliver (Top 10)

Miss South Central Pennsylvania - Tammy Marie Sanders

Miss Southwestern Pennsylvania - Maureen Monahan (2nd Runner-Up)

Miss State Capitol - Lisa Habakus (3rd Runner-Up, Preliminary Evening Gown Winner & Preliminary Swimsuit Winner

Miss Susquehanna Valley - Janeen Theresa Krepto

Miss Tri-County - Laura Marie Youtzy

MISS WILKES-BARRE/SCRANTON - LINDA O'BOYLE
(MISS PENNSYLVNIA)
(Preliminary Swimsuit Winner)

Miss York County - Kirstin Deliz Border (Top 10)

 

1990 PAGEANT

Miss Armstrong County - Laura Ann Sikes (4th Runner-Up & Preliminary Swimsuit Winner

Miss Bedford - Fatih Ann Liuzzo

Miss Berks County - Michelle Ann Heck

Miss Bucks County - Mimi Barbara Schultz

Miss Butler County - Carol Dyer

Miss Crawford County - Jeanne Maria Stein

Miss Cumberland Valley - Maria Battista (2nd Runner-Up & Preliminary Talent Winner)

Miss Erie County - Cristin Dewart

Miss Greater Johnstown - Lori Lynn Oliver

Miss Greater Reading - Linda O'Boyle (1st Runner-Up)

Miss Lancaster County - Jennifer Ann Graeber

Miss Lehigh Valley - Lori Koch

Miss Northwestern Pennsylvania - Lori Lynn Kurimsky (3rd Runner-Up)

Miss Pleasant Valley - Beth Taylor

Miss Pocono - Sally Ann Woodring

Miss South Central Pennsylvania - Maureen Monahan

MISS SOUTHWESTERN PENNSYLVANIA - MARLA WYNNE
(MISS PENNSYLVANIA)
(Preliminary Talent Winner & Preliminary Swimsuit Winner)

Miss State Capitol - Deborah Sautter

Miss Tri-County - Natalie Ann Sieber

Miss Wilkes-Barre/Scranton - Dawn Dudt

Miss York County - Amy Gingrich

 


LINKS TO THE HISTORY OF
THE MISS PENNSYLVANIA SCHOLARSHIP PAGEANT
IN OTHER DECADES

Miss Pennsylvania Contestants in the 1940's

Miss Pennsylvania Contestants in the 1930's



 
 
This site is designed and maintained by John R. Metzger
Copyright 1997-2015 Miss Central Pennsylvania Scholarship Organization and John R. Metzger
All Rights Reserved.